Bebeğiniz için uygun bez seçimi

Bebekler doğdukları andan 2,5 – 3 yaşına gelene kadar bez kullanırlar. Bu nedenle bebek bezi bebekli ailelerin alışveriş listelerinin vazgeçilmez maddesidir. Bu kadar uzun bir süre kullanılması gereken bir ürün olan bezin seçimi de aileler için çok önemlidir. Doğru tercihte bulunabilmek için hem bebeğin fiziksel ve gelişimsel özelliklerini hem de satın alabileceğiniz bez markalarının özelliklerini bilmek gerekir.

Bebeğin doğum kilosu ve hangi ayda olduğu bez seçimindeki en önemli kriterlerden biridir.

  • Bebeğiniz prematüre ise:

37. haftanın altında ve kilosu 1500 – 1900 gr olan bebekler prematüre olarak nitelendirir. Prematüre bebeklerin cildi çok hassas olduğu için onlara özel üretilen bebek bezlerini tercih etmelisiniz.

  • Yenidoğan dönemi

Yeni doğanlar için özel olarak tasarlanan göbek oyuntusunun olması kullanım avantajı sağlar. Bu oyuntu bebeğin göbek bağının tahriş olmasını önler ve koruyucu etkisi vardır. Esnek bantların da olması yararlıdır. Bu dönemde sık sık bebeğin altını kontrol etmek zorunda olduğunuz için esnek bantların yapışkanlığını da kontrol etmeniz gerekir.

  • Bebeklik dönemi

Bebekler hareket etmeye başladıktan sonra ilk dikkat etmeniz gereken nokta bezin sızıntı yapıp yapmadığıdır. Bebek emeklerken, yürürken sızıntı olup olmadığına dikkat edin. Esnek bantlarının bel bölgesinde tahriş, kızarıklık yapıp yapmadığından da emin olun.

Adım adım bez değiştirme

bebek-bezi

Daha önce hiç yapmadıysanız, bez değiştirmek sizi korkutabilir. İlk kez çocuk sahibi olan bir anne ve baba olarak büyük ihtimalle bebeğinize dokunurken bile hala tedirginsiniz.

Bez değiştirme, binlerce kez tekrarlayacağınız bir ebeveynlik görevidir. Başlangıç olarak bebeğinizi alt değiştirme masasına yatırarak üzerindekileri çıkarın. Bezi değiştirin.

  • Bebeğinizin ayaklarını kaldırıp, mümkün olan en fazla dışkıyı içine alarak kullanılmış bezini çıkarın.
  • Ilık su ya da ıslak havluyla bez bölgesini iyice temizleyin. Kızlar için anal bölgedeki bakterilerin vajinal bölgeye geçişini önlemek için temizleme işlemini önden arkaya doğru yapın.
  • Bebeğinizin altına yeni bir bez koymadan önce, onu dikkatlice kurulayın ve bir süre oynamasına izin verin. Bu süre, ikinize de eğlenme fırsatı verecek ve bebeğinizin üzerinde hiçbir şey olmamasının tadını çıkarmasını sağlayacaktır.
  • Bebeğinizin poposunu kaldırıp altına bezi yerleştirin.
  • Bezin üst kısmının bel hizasında olmasına dikkat edin. Bezin yanlarındaki bantları çekip, bebeğinizin karnına doğru uzatın.
  • Rahat edebilmesi için bez bebeğinizin beline iyi oturmalı, ancak küçük parmağınızın girebileceği kadar gevşek bırakılmalıdır.
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Formu TemizleGönder