Günümüzde annelerin en çok düşündüğü konulardan biri de biberon seçimidir. Sadece cam biberonların satıldığı geçmiş günlerden, bu kadar çeşitin bulunduğu bugünlere gelindiğinde akılların karışması oldukça normal. Hammaddeden, hacime; kulplu biberonlardan geniş ağızlılara kadar pek çok farklı seçeneği içeren biberon dünyasında bu yazımızda cam biberonları ele alacağız.

 

Adsız

 

     – Cam biberonlar plastik biberonların içerdiği Bisfenol A denen, erken ergenliğe, beyinde ve üreme sisteminde zararlı etkilere yol açan zehirli kimyasalı içermezler, ısıtıldıklarında içindeki sıvıya kimyasal madde salmazlar. Plastiğin tiplerini, güvenli olup olmadıklarını düşünmenize gerek kalmaz. Cam, hammadde konusunda çok sağlıklı bir seçecektir. Ayrıca yiyecek güvenliği söz konusu olduğunda uzmanların cam üzerinde fikir birliğine vardığını unutmamakta fayda var.

     – İçindeki sıvının kalitesini ve ısı derecesini daha uzun süre korur.

     – Camın temizliği kolaydır, kaynar suda rahatça sterilize edilebilir. Bulaşık makinesinde yıkanmaya uygundur. Erimez ya da şekil değiştirmez. Metal ve plastik biberonların aksine, cam biberonların tamamen temizlenip temizlenmediklerini kolayca görebilirsiniz.

     – Meyve suyu, çay ya da defalarca kaynatmanın etkisiyle plastik biberonlarda renk zamanla sarıya ya da kahverengiye dönebilir. Ama cam biberonlar şeffaflıklarını yitirmezler.

     – Kullanım ömürleri uzundur.

     – Plastik biberonlara göre daha çevre dostudur, geri dönüşümü daha kolaydır.

 

     Kimi anneler yere düştüklerinde kırılabildikleri ya da plastik biberonlarla karşılaştırıldığında daha ağır olmaları nedeniyle cam biberonları tercih etmekten uzak dururlar. Bu yazımızı değerlendirerek siz ve bebeğiniz için uygun seçimi kendiniz yapabilirsiniz.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Formu TemizleGönder