Diş çıkarma süreci, sağlıklı bebek gelişiminin bir parçası ve göstergesidir. Bebeklerde ilk süt dişinin çıkması ile, genellikle  6-9 aylık yaşta başlar. Ama 3. Ayda, hatta 14. ayda da başlayabilir. Anne ve babanın ilk dişini çıkarma yaşı etkileyici bir faktördür. Eğer siz dişlerinizi erken çıkardıysanız, bebeğinizin de erken çıkarmasının bekleyebilirsiniz. İlk çıkan dişler genellikle alt çenenin ön dişleridir, bunu ortalama iki ay sonra üst çenenin ön dişleri izler. Bebekler 3 yaşına ulaştıklarında 20 süt dişlerini de çıkarmış olurlar.

Anne babalar, bebekleri diş çıkarma sürecinin rahatsızlıklarını yaşarken onların acısını azaltabilmek olmak isterler. Bu yazımızda diş çıkaran bebeklere nasıl yardımcı olunabileceğini açıklamaya çalıştık.

 

Bebeğinizin Dış Çıkardığını Nasıl Anlarsınız?

Bazı bebekler diş çıkarma döneminde hiç sıkıntı yaşamayabilirler. Ama çoğu bebek yaşar. Bir bebeğin diş çıkarma dönemine yaklaşımı ağrı eşiğinin yüksekliği, kişiliği gibi faktörlere bağlıdır. Diş çıkarma belirtileri genellikle dişin görünmesinden birkaç gün önce başlar.

– Diş etindeki ağrı nedeniyle bazı bebekler normalden daha mızmız olabilirler.

– Ağızlarında hissettikleri acı nedeniyle yemeyi ya da içmeyi reddedebilirler.

– Diş etlerindeki baskıyı azaltma içgüdüsüyle parmaklarını, oyuncaklarını, kıyafetlerini hatta gözünün önünde olan her şeyi çiğnemeyi deneyebilirler.

– Normalden fazla salya akıtabilirler.

– Kulaklarını ve yanaklarını çekiştirebilirler. Diş eti, kulak ve yanaklar bazı sinir yollarını paylaşırlar. Yani diş etinde hissedilen ağrı kulakta ya da yanaktaymış gibi algılanabilir. Ama kulak enfeksiyonu yaşayan bebekler de kulaklarını çekiştirir. Bu yüzden bebeğinizin belirtilerinin sadece diş çıkarma ile ilgili olmadığından şüphelendiğiniz durumlarda doktorunuza danışın.

Gün geçtikçe hafifleyen orta şiddetli belirtiler endişelenmenizi gerektirmez. Ama bebeğinizin belirtileri ağırsa ve hafiflemiyorsa doktorunuzu çağırmayı düşünebilirsiniz.

Bazı ebeveynler diş çıkarmanın ateşe ve ishale yol açtığını düşünürler. Ama bu doğru değildir. Diş çıkarma ile ilgili belirtiler sadece ağızda ve ağız çevresinde görünür. Ama diş çıkaran bebekler çiğnemek için ağızlarına sürekli olarak bir şeyler koydukları için daha fazla virüs ve bakteri ile temasa geçerler. Bu da diğer belirtilere yol açabilir. Bu durumdan uzak durmak için en iyi yol bebeğinize temiz bir dişlik sağlamaktır.

 

Bebeğinize nasıl yardımcı olabilirsiniz?

bebeklerde-dis-cikarma-640x511

– Parmağınızla bebeğinizin diş etine masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Ama parmağınız temiz olmalıdır.

– Dişlik kullanabilirsiniz. Ağzına giren yabancı maddeden dolayı bebekler ilk başta buna karşı çıkabilir ama kısa zamanda dişliğe alışır ve onu rahatlatıcı bulur. Soğutulmuş bir dişlik vermek daha da yardımcı olabilir. Ama dişlik buzlukta değil, buzdolabında soğutulmalıdır. Çünkü aşırı soğukla temas, bebeğiniz için zararlı olabilir.

– Bebeğiniz katı yiyecekler yiyebiliyorsa, elma, muz püresi, yoğurt vb. yiyecekler vermeyi de deneyebilirsiniz.

– Cilt kızarıklıklarını önlemek için temiz bir bezle bebeğinizin salyalarının silmelisiniz.

– Eğer bebeğinizin ağrısının ağır geçtiğini düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Kendi fikirlerinize göre uygun olan herhangi bir ilaç vermeyin.

– Bebeğinizin diş etlerine alkol sürmeyin. Az miktarda alkol bile bir bebek için zehirleyici olabilir.  

– Unutmayın, bebekleri ilgi ister. Diş çıkarırken fazladan sarılmalara, öpücüklere ve sabra ihtiyaç duyabilirler.