Emzik ucu, emzikteki en önemli parçadır. Peki yuvarlak uç, kesik uç ya da damla uç, hangisi daha iyi? Silikon mu, yoksa lateks mi, hangisi daha sağlıklı? Bu sorular anne-babalar için içinden çıkmazı çok zor sorulardır. İnternet sitelerinde de bu konularda birbirinin zıttı, çok farklı fikirler yazılı. Bebeneo olarak şunu söyleyebiliriz ki aslında doğru uç yuvarlak uç, doğru malzeme de silikondur.

赤ちゃんの靴下と哺乳瓶

Anne göğüs ucu kesik değil, yuvarlaktır. İnsan dahil tüm memelilerde böyledir. Doğal olarak hiçbir bebek annesinin göğüs yapısının değiştirilmesini tercih etmez. Ama ne yazık ki ülkemizde, ortodontik veya anatomik de denilen kesik uçlu emziğin, yuvarlak uçla kıyaslandığında 5 kat daha fazla tercih edildiği görülüyor.

1956 yılında alman pediatr Muller ve stomatolog Bartols “dişlerin ve damağın düzgün şekillenmesi için kesik uçlu emzik vazgeçilmezdir.” tezini ortaya atarak üreticileri kesik uçlu emzik üretimine ikna etmişler ve bu yanlışı başlatmışlardır. Sonra da kesik uç tüm dünyada hızla yayıldı ve bebekler, anne göğüs ucundan farklı şekilde bir maddeyi, yüksek basınçla emmeye zorlandı. Oysa ki anne göğsünü emen bebeklerin ağzı, damağı ne kadar yamulursa, yuvarlak uçlu emzikleri emen bebeklerin de ancak o kadar yamulur.

Bir İngiliz markası ise benzer bir şey yapıp yenilik adına damla ucu çıkardı. Oysa damla uç, kesik uçtan daha zararlıdır. Bebeğin ağzında yetersizlik duygusu yaratır, hatta sonu psikolojik travmaya kadar gider.

Silikon mu, lateks mi konusunda da etrafta yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Lateksin doğal malzeme olduğunu söylüyorlar. Evet, lateks kauçuk ağacından alınır ama emzik yapılabilmesi için içine başka neler katıldığını kimse pek farkında değil.

Orta yaş ve üzeri insanlarda bu emziklere karşı nostalji isteğinden mi desek, yoksa kendi bilinçaltından da, hala bir sevgi vardır. Oysa lateks emzik yere düşse yerdeki kıl, toz, bakteri ne varsa onun üzerine yapışır. Suyu emer ve zamanla şişerek büyür. Bu yüzden 3 aylık bebeğe aldığınız lateks emziği değiştirmezseniz bebek 10 aylık olduğunda ağzına büyük gelmeye başlayacak kadar şişmiş olur.

Lateks emziğin anne göğüs ucun renginde olduğu için bebekler tarafından sevildiği iddiası da vardır. Bebekler 4 aya kadar çok iyi göremezler ve buna renkler de dahildir. Zaten bebek iyi görebilse bile annesini emerken göğüs ucuna bakamaz. Lateksin tek avantajı yırtılmaya dayanıklı olmasıdır. Onun da tüm diğer dezavantajlarının yanında ne kadar kıymeti kalır, tartışılır.

Silikon ise karbon, silisyum ve oksijenden oluşan, doğal, organik polimer malzemedir. Oldukça kararlıdır, su ve ısının (-55°C den 300°C’ye kadar) etkisiyle herhangi bir bozulma geçirmez. Emzik üretiminde sıvı medikal silikon kullanılır. Bildiğimiz gibi insan vücudu yabancı maddeleri Kabul etmez. Diken bile batsa, irin toplanır. Silikonun insan vücudu için ne kadar doğal olduğunu göstermek için ise göğüs ve dudak estetiğinde kullanılan dolgu malzemesinin de aynı olduğunu hatırlatmak sanırız yeterli olacaktır. Ancak silikon emziği kalıptan çıktıktan sonra özel fırında 4 saat boyunca yüksek ısıya maruz kalması gerektiğini, aksi halde zararlı olabileceğini hatırlatmak isteriz. Bu yüzden sadece güvendiğiniz markaları tercih ediniz ve sertifikalara dikkat ediniz.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Formu TemizleGönder