Yalancı emzik nedir?

Günümüzden sadece 70 yıl öncesine gidecek olsaydık, emzik nedir bilmeyen bebeklerle karşılaşırdık. Bazı kaynaklar arkeologların 1000 yıl önce Mısır’da kilden yapılmış, içine bal konulan emzik benzeri ürünlerin kalıntılarını bulduğu yolunda haberler yayınlasa da, bu kullanılan aracı emzik değil, biberon benzeri olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Teknolojinin bize sunduğu ürünlerden biri olan emzikler, adından da anlaşılabileceği üzere, anne göğüs ucunu taklit ederek bebeklerdeki emme refleksini karşılama ve bu sayede bebeği rahatlatma amacı ile üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Bugün ultrasonlarla, bebeklerin henüz doğmadan, anne rahminde geçirdikleri günlerde bile parmaklarını emdiklerini görüntüleyebiliyoruz. Tüm bebekler bu refleks ile doğar, insanoğlu varlığını sürdürdüğü sürece de bu refleksle doğmaya devam edeceklerdir. Emme hareketinin karşılığında ağızlarına süt girse de, girmese de emmeye devam eder, ağızlarına verilen nesneleri kolay kolay bırakmazlar. Kendi parmağını, başkasının burnunu, oyuncaklarını, kumaşları emerler. Uykuda olsalar bile ağızlarına denk gelen eşyaları emerler.

Tüm yenidoğan memeliler, annelerini emer, insanlar da bu konuda istisna değildir. Eğer zaman ilerleyip insanın yaşam tarzı ve yiyeceklerin kalitesi değişmeseydi, günümüz koşulları, anneleri bebeklerini bakıcılara bırakıp çalışmaya itmeseydi ve anne sütünün azalmasında en önemli etken olan stres, hayatlarımızda bu kadar önemli bir rol oynamasaydı ne biberona, ne de emziğe ihtiyaç duyulurdu. Bebek her ağzını açtığında annesi yanında olur, tüm diğer memeli yavrular gibi insan yavrusu da anne sütüyle büyür, annesinden başka hiçbir ihtiyaç duymazdı. Ama zaman değişti. İnsanlar biberonu ve biberon emziklerini, hazır mamaları üretti.

 

emzik foto

 

Yalancı emzik faydalı mıdır?

Emme sürecinin yaklaşık 3 yılda bırakılmakla beraber, kimi bebekte daha kısa, kimi bebekte daha uzun sürdüğünü söyleyebiliriz. Şimdi yalancı emziklerin olmadığını düşünelim. Bebekler bu süreç boyunca emme refleksini yerine getirme ve rahatlama ihtiyacını mutlaka duyacak, bunu karşılamak için yeri geldiğinde babalarının ayaklarındaki kirli çorapları bile emmeye kalkacaklardır.

Bebekler bazen uyumak istedikleri halde rahatsızlanır, ağlarlar. Şarkılar, türküler, ninniler de söyleseniz, kucağınızda pışpışlasanızda sakinleşmezler. Ama bir de emzik vermeyi denersiniz ve hemen rahatlayıp uykuya daldıklarını görürsünüz, bebeğiniz artık yeterince huzurludur.

Tüm bu örneklerden de anlaşılabileceği üzere, Bebeneo olarak, yalancı emziklerin bebeğiniz için yararlı olduğunu güvenle söyleyebiliriz. Hatta bu yararlar yabancı nesneleri ağza sokma tehlikesini engellemek ve bebeğin rahatlamasını sağlamakla da bitmez. Emzik kullanımı, bebeğin genel kaygılarını da azaltarak psikolojisini olumlu etkiler, sindirim sistemine fayda sağlar. Özellikle uykudan önce emzik kullanımı bebeklerde ani ölüm riskini azaltır.

Bu noktada emziğin yararlı olduğunu düşünerek sık sık kullandırmamanız, gerekmediği durumlarda vermemeniz gerektiğini hatırlatırız. Bebeğinizin karnı toksa, ağrısı yoksa, keyfi yerinde gülüp oynuyorsa emzik vermeye gerek yoktur. Eğer verirseniz, elbette hayır demeyip, ağzına alıp emecektir.

Rahatlama ihtiyacı yokken emzik vermenin faydasından çok zararı olduğu unutulmamalıdır. Gereksiz emzik kullanımı alışkanlık ve bağımlılık yapabilir. Uzun süreli emzik emen bebeklerde konuşma gelişimi gecikebilir. Orta kulak enfeksiyonu geçirme riski artabilir. Ayrıca bebeğe sık emzik vermek, annenin süt üretimini de olumsuz etkiler.

Yalancı emziklerin bebek için olmazsa olmaz olmadığını da belirtmeliyiz. Dünyada her 100 bebekten 1’i hiç emzik kullanmıyor, her 30 bebekten 1’i emziği sadece uyumadan önce kullanıyor, her 10 bebekten 1’i ise emziği 1 yaşından sonra bırakıyor. Bütün bunlara rağmen, her 200 çocuktan 1’i de 4 yaşına kadar emzikten ayrılamıyor.

 

Bazı Tavsiyeler 

  • Bebeğin anne göğüs ucunu emmeye alışması için, ilk ay emzik kullandırmamanızı, sadece emzirmeyi tercih etmenizi öneririz.
  • Bebeğiniz emzik istemiyorsa, kullanmasına mecbur etmenize gerek yok.
  • Emziği sadece ihtiyaç olduğunda kullandırın. Bebeğiniz ağlıyorsa önce başka bir ihtiyacı olabileceğini düşünün.
  • Bebeğiniz uykudayken emziği ağzından alın.
  • Emziğin hijyenik olmasına özen gösterin. Emziği hastalardan ve onların eşyalarından uzak tutun. Emziğin temas ettiği kıyafet, çarşaf gibi eşyaların temiz olduğundan emin olun.
  • Biberon emziklerini yalancı emzik olarak kullandırmayın.
  • Yalancı emziği ilaç vermek için kullanmayın. Emzik şeklinde ilaç aparatları kullanmayın.
  • İki yaşından sonra emmeye devam edilirse dişlerde ve yüz yapısında bozukluklar meydana gelebileceğinden bu yaşa kadar bebeğinize emzik kullandırmayı bıraktırmalısınız.

 

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Formu TemizleGönder